poniedziałek, 26 października 2015

Sprawdzian z informatyki?

Dzisiaj uczę się na sprawdzian z informatyki. W szkole ludzie mnie pytają, jak ja się uczę, itd. Jednak informatyka jest dosyć rozległa i sprawdzian z takiego przedmiotu jest co najmniej dziwny.
Na takiej właśnie informatyce, niby czuje się, że wszystko się wie, że jak masz styczność z komputerem na co dzień to wiesz. Ale jak nauczyciel spyta, co to jest BIOS - oczy zdziwione.
Osobiście uważam, że jeśli mówisz co to jest ten BIOS jakiemuś koledze, to umiesz to wytłumaczyć. Ale jeśli napiszesz to samo na sprawdzianie tak jak mówiłeś temu koledze, dla nauczyciela odpowiedź ta może być niewystarczająca i jak nie spojrzysz - 0 pkt.
Co trzeba z tym zrobić? W tej sytuacji niby jedynym wyjściem jest zasada tzw. "3 razy Z", czyli: zakuć, zdać, zapomnieć. Tej zasady nikomu szczerze nie polecam. Przez to można popaść między innymi w niepotrzebny stres i jak to pojawi się na kolejnym sprawdzianie, nawet już w liceum - nie pamiętasz!
Myślę, że trzeba zrozumieć. Mój sposób to rozrysowanie sobie tego pojęcia - na kartce, albo na takiej tablicy, jak ktoś ma:
Moja tablica.

czwartek, 15 października 2015

Jak się uczyć mapy fizycznej?

Z geografii jak z każdego innego przedmiotu, są SPRAWDZIANY. Gimnazjalistom zdarzyło się na pewno nie raz, że trzeba było się nauczyć mapy fizycznej jakiegoś kontynentu. Podczas nauki powstają takie pytania jak: "Ile się trzeba tego uczyć?". Nigdy nie wiadomo, co nauczyciel da na sprawdzianie. Co da - to zależy już tylko od nauczyciela ;) Jeden da tylko ogólne i znane rzeczy, tzw. "z wierzchu". Drugi może próbować zagiąć uczniów wymyślnymi nazwami, np. Brahmaputra, Llullaillaco czy Sri Dźajawardanapura Kotte :D
Na to, co nauczyciel wymyśli, nic już nie poradzimy - wiadomo. Dalej jednak nie wiadomo, ile się trzeba tego uczyć. Moja rada jest taka: powinniśmy się uczyć i tych "z wierzchu", i tych wymyślnych. Żeby się jednak nie zamęczyć, dodam, że powinniśmy znać przynajmniej do 5 takich wymyślnych rzeczy.
Dla mnie, im dziwniejsza jest nazwa, tym szybciej ją zapamiętuję. Każdy ma inny sposób zapamiętywania. Ja mam swój sposób: jeżeli mam jakąś rzekę (którą znam), dajmy na to Ganges [przy Płw. Indyjskim] (bo uczę się w tym momencie z Azji), to do tej rzeki wpada ta wymyślna: Brahmaputra; albo jeśli mam Wyżynę Tybetańską [trudno jej nie zauważyć], to nad nią jest Pustynia Takla Makan, itd...
Mam nadzieję, że pomogłem wam w nauce.

niedziela, 11 października 2015

Zmiana koncepcji!!!

Nawaliłem po raz kolejny. Trochę mnie przerosło dodawanie zdjęć ze starych zeszytów. Niby to nie jest jakaś syzyfowa praca, ale mój zapał do tego znacznie osłabł. Dlatego od poniedziałku zmiana koncepcji: od teraz będę lepiej wyjaśniał zagadnienia, ale - niektórych może zmartwię - z gimnazjum, głównie z 2 klasy, do której teraz chodzę. Jest jednak jeszcze jedna kwestia. Muszę dużo się uczyć, przygotowuję się do konkursu z niemieckiego, który zbliża się wielkimi krokami. Poza tym, każdego dnia muszę uczyć się do sprawdzianu czy kartkówki lub pracy klasowej. Aby dla mnie umieszczanie postów nie było obowiązkiem, będę wstawiać posty nieregularnie, ale postaram się utrzymać fazę od 3 do 5 razy w tygodniu. Podsumujmy: od poniedziałku będę doradzał, umieszczał to, z czego się teraz uczę, będę też czasem motywował do brania udziału w konkursach, bo wiem, że każdy może a niewielu się chce. Mam nadzieję, że mój nowy pomysł wam się spodoba. Do umieszczania zdjęć ze starych zeszytów może powrócę. Niczego nie obiecuję. Zapraszam już w poniedziałek do czytania!

wtorek, 6 października 2015

Język polski (klasa 6) - lekcja 3 i 4: Godność, autorytet i rodzaje powieści

Dziś omówimy kwestię autorytetu, moralności, godności, itp.

MORALNOŚĆ - zasady postępowania, uznane normy, wzorce życia, również oznacza działania ludzkie, które są zgodne z prawdą i dobrem.
AUTORYTET - uznanie jakim obdarzana jest dana osoba w jakiejś grupie; osoba, instytucja, pismo.
HONOR - godność osobista, dobre imię, cześć. Słowo honoru - uroczyste zaręczenie własnym imieniem; oznaki czci.
WOLNOŚĆ SŁOWA - własne, niezależne zdanie na dany temat. Niedozwolone jest ubliżanie innym.
ODWAGA MYŚLI - to odwaga w mówieniu tego, co uważa się za stosowne, właściwe.
GODNOŚĆ - poczucie własnej wartości.


Kolejny temat to: Rodzaje powieści.
Wszystko wyjaśni zdjęcie:



To tyle. Za tydzień o dobrym smaku językowym.


poniedziałek, 5 października 2015

Wyniki ankiety i wyjaśnienie

Nikt nie zagłosował w ankiecie, więc zostajemy przy materiałach z 6 klasy.

Przy okazji, przepraszam, że cały tydzień nie było postów, ale miałem konkursy... Ale od jutra nadrabiamy, czyli będzie to co miało być tydzień temu i to co miało być teraz.

No to do jutra, do 17:00!